ŚwiadoMY

ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel - 2019-10-06 (audio)

6
październik 2019

ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel - 2019-10-06 (audio)

Chcesz być świadomym rodzicem, nauczycielem, dzieckiem? Zapraszamy Cię na cykl audycji "ŚwiadoMY" w Radiu Profeto!

ŚwiadoMY wychowawca.

Dowiesz się z nich jak pomagać, chronić i edukować. Wspólnie możemy podjąć działania, które przyczynią się do zwiększenia naszego bezpieczeństwa!

"ŚwiadoMY - dziecko, rodzic, nauczyciel" - Bądźcie z nami! Bądźmy świadomi!

Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.

Powiązane artykuły

Nieobecny rodzic niepełnosprawnego dziecka. Czy zawsze tak musi być?

Powszechnie widać, że dzieci niepełnosprawne w przeważającej liczbie są wychowywane przez samotne matki. Porzucone przez swoich mężów lub partnerów, dźwigają ciężar wychowania, rehabilitacji i zapewnienia bytu rodzinie, nierzadko będąc na niewystarczających zasiłkach, ponieważ rezygnują z pracy, by zająć się niepełnosprawnym dzieckiem. Rzadko widzimy samotnych ojców wychowujących niepełnosprawne dziecko. Ośmiu na dziesięciu mężczyzn porzuca swoje partnerki i żony po informacji i początkowych miesiącach lub latach funkcjonowania z niepełnosprawnością swojego dziecka. Jednak zdarza się, że to ojciec przejmuje na siebie cały trud wychowania i rehabilitacji, usprawniania dziecka z niepełnosprawnością. Dlaczego tak się dzieje? Coraz mniej jest pełnych rodzin, które mają wśród swoich dzieci dziecko niepełnosprawne. Dlaczego rodzina nie wytrzymuje tak życiowej próby? Czy jeśli zdrowe dziecko zachorowałoby, uległo wypadkowi, też jeden z rodziców by odszedł? Trzeba się zastanowić, dlaczego dorośli ludzie nie wytrzymują tej próby. Czy nasza wizja szczęśliwej rodziny jest tak bardzo sztywna, że nie ma w niej miejsca na zaskakujące nas w życiu, często niezależne od nas, zmiany? W przeważającej większości to mężczyźni odchodzą. Niepełnosprawność jest dla nich wyzwaniem nie do przeskoczenia. Czy u podłoża odejścia, zostawienia nie tylko niepełnosprawnego dziecka, ale i dzieci zdrowych oraz partnerki, żony leży ukryta pogarda dla braku idealnego życia? Ciała? Rodziny? Czy wstyd przed innymi?
13 lutego 2024

Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę! S04E18

Busol@ – nasze spojrzenie w dobrą stronę! Odcinek XVIII Jakie są reakcję młodych ludzi na miejsca pomocowe. Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
19 listopada 2023

Magia matczynego głosu

Jak głos matki oraz dźwięk bicia jej serca w okresie rozwoju zmysłu słuchu wpływa na stres poporodowy u dziecka? Jak wspomniała w swojej książce Brzezińska (2005): „Wczesne doświadczenia mogą bowiem powodować, iż uwięzieni w przeszłości przez swe negatywne czy wręcz traumatyczne doświadczenia nie będziemy zdolni do dostrzegania okazji, które niesie teraźniejszość, czy też nie będziemy potrafili marzyć i budować u progu dorosłości projektu swego życia”. Rozwój wszystkich zmysłów i funkcji psychofizycznych rozpoczyna się niemal w chwili poczęcia – począwszy od zmysłu dotyku, skończywszy na odbieraniu zapachów i dźwięków. Przerwaniem tego ciągłego procesu rozwoju jest poród, który może łączyć się z lękiem i niepokojem odczuwanym przez dziecko, spowodowanym całkowitą i nagłą zmianą otoczenia. Ten sam problem dotyczy wcześniaków, które poprzez przerwanie ciągłości procesu rozwoju są bardziej podatne na choroby, a ich organizmy są osłabione. Zatem rola matki w rozwoju dziecka jest niezwykle istotna już od pierwszych tygodni życia płodu w jej łonie. To, jakie będzie odczuwała emocje, jakim będzie otaczała się środowiskiem i w jaki sposób będzie nawiązywać relacje z nienarodzonym jeszcze dzieckiem, będzie miało konsekwencje w późniejszym jego rozwoju, począwszy od kształtowania się zmysłów, poprzez pierwotne odruchy i poczucie bezpieczeństwa po narodzinach.
31 października 2023

Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę! S03E11

W tej części naszej audycji będziemy mówić o problemach młodzieży, która zeszła na niewłaściwą ścieżkę. Gościem będzie Arkadiusz "Arkadio" Zbozień. Busol@ – nasze spojrzenie w dobrą stronę! Odcinek XI - Znajomi i przyjaciele - czy wolno nam ingerować w towarzystwo naszych dzieci? Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
2 października 2022

Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę! #16

Cykl audycji >>Busol@<< to przestrzeń, w której chcemy dzielić się z Wami wiedzą, doświadczeniem oraz pomysłami na to, jak kształtować młodego człowieka tak, aby jego życie było sensowne i przeżywane w pełni! Busola – nasze spojrzenie w dobrą stronę! Odcinek XVI - Jak oczekujemy na dziecko? Co kiedy ono się pojawia? Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
17 listopada 2020

Busol@ - nasze spojrzenie w dobrą stronę! #4

Cykl audycji >>Busol@<< to przestrzeń, w której chcemy dzielić się z Wami wiedzą, doświadczeniem oraz pomysłami na to, jak kształtować młodego człowieka tak, aby jego życie było sensowne i przeżywane w pełni! Busola – nasze spojrzenie w dobrą stronę! Odcinek IV - Relacje z rówieśnikami - szkoła i podwórko. Cykl audycji współfinansowany jest ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.
7 lipca 2020